Rodinné bydlení

Zavolejte nám
+420 603 432 042
nebo napište email

Jak zkrotit hypotéku

Podmínky hypotéky si vždy bude určovat Vaše banka. Nebo snad existuje jiná varianta?

Berete si hypotéku na koupi nebo výstavbu nemovitosti. Máte nějakou hotovost a hypotéku chcete co nejmenší? A pro jistotu ji splatit co nejdříve, ať máte klid a moc nepřeplácíte. Opravdu je to, abyste moc nepřeplatili to, co Vás nejvíc trápí?

Co je hypotéka?

Ať uvažujete jakkoli, berte v úvahu tyto fakta:

Hypotéka je v podstatě nejlevnější úvěr na trhu. Proto bude vždy výhodnější si vzít raději hypotéku větší a vlastní peníze použít na nákup jiných potřebných věcí, na které byste si půjčovali jiným způsobem za horších podmínek, nebo tyto volné prostředky vhodným způsobem investovat.

Varianty hypotéky

Ukážu Vám inspirativně jen jeden příklad k zamyšlení:

Hypotéka na 2 miliony s úrokem 4 % p.a. (ročně).

  1. Měsíční splátka na 20 let je 12 120 Kč, pokud by v průběhu této doby nedošlo ke změně úroku. O tom samozřejmě rozhoduje banka. Přeplatek činí v tomto případě 908 800 Kč. Máte rezervy, pokud se v průběhu splácení hypotéky něco stane? Ať je to nemoc, výpověď z práce, mateřská…
  2. Pokud si vezmete stejný úvěr na 30 let, platíte bance jen 9 550 Kč. Máte tedy volných 2 570 Kč měsíčně. V tomto případě přeplatíte samozřejmě více, ale o Vašich penězích rozhodujete Vy.

Co umí Vaše peníze

Vaše ušetřené peníze (2 570 Kč měsíčně), pokud si je budete vhodným způsobem odkládat, dokáží hodně. Z těchto peněz můžete mít po 20 letech 1 968 000 Kč. Pokud již v této chvíli máte splácení plné zuby, můžete zvolit jednu ze dvou možností.

  • Doplatit s úlevou hypotéku (dluh je v této chvíli 943 000 Kč), s tou výhodou, že jste kdykoli své vlastní peníze měli k dispozici. Po doplacení hypotéky Vám zůstává 1 025 000 Kč.
  • Nebo ze svých investic postupně vybíráte 9 550 Kč a splácíte hypotéku dále. Neboli hypotéka se splácí sama. V tomto případě Vám po 30 letech splácení zůstane 1 196 000 Kč.

Co si zvolíte?

Nezapomeňte, že ve všech případech jste si odkládali 20 let částku 12 120 Kč. Jen se s ní pokaždé pracovalo trochu jinak.

Nezdá se Vám to velký rozdíl? Je to nejisté? Když dáváte veškeré peníze bance, zdá se Vám to jistější? Co úraz, výpověď v práci … To vše máte pojištěno?

Peníze, které si odkládáte do správných investic, jsou Vaše a jsou Vám kdykoli k dispozici. Není to lepší pojištění nepředvídaných událostí?

A to nejsou všechny možnosti, jak Vaši hypotéku zkrotit.

Chcete-li se dovědět víc, napište požadavek na kontaktní formulář.

Štítky k článku: hypotéka, dům na splátky, hypotéka na dům, variabilní hypotéka, americká hypotéka